Sprzedaż starych obrazów


Otóż przeglądałem ostatnio allegro, bo chciałem sprawdzić wartość jakiejś monety z XIX wieku. Monety owej nie znalazłem, ale za to trafiłem na pewnego sprzedawcę. Sprzedawca ten ma wystawionych od 1 zł i bez ceny minimalnej kilkadziesiąt starych obrazów olejnych. O dziwo na każdy, nawet najbardziej badziewny obrazek znajdują się chętni. Są to, jak zapewnia sprzedawca, obrazy zakupione w Danii, a niektóre w Niemczech oraz zdarzają się obrazy polskich malarzy. Przypuszczam, że źródłem takich obrazów mogą być po prostu jakieś duńskie i niemieckie targi staroci. Większość obrazów jest podpisana (sygnowana), a ich autorami są w większości duńscy malarze z XX wieku oraz z przełomu XIX i XX wieku. Przyznam że większość z tych oferowanych obrazów to słabizna, ale zdarzają się okazy ładniejsze. Głównie są to obrazy przedstawiające jakieś pejzaże, martwe natury, rzadziej portrety czy sceny rodzajowe.

sprzedawanie starych obrazów czy się opłaca

Myślę, że ta duża ilość osób licytujących bierze się stąd, iż obrazy wystawione są na aukcjach od złotówki. Zauważyłem też, że chętniej licytowane są obrazy posiadające jakąś sygnaturę oraz te „grubiej” malowane. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się obrazy malowane na płycie pilśniowej, sklejce czy papierze, niż prace na płótnie. Dodatkowo większość z tych obrazów sprzedawana jest w ramach, a niektóre z ram są z pewnością więcej warte niż dzieła, których są ozdobą. Ponieważ, jak wspomniałem, obrazy są sygnowane to sprzedawca podaje dane na temat danego malarza z portalu artprice.com (o ile da się odczytać sygnaturę). Na przykład w aukcji napisane jest coś takiego: „Hjalmar Lindblom (1901-1989)- jest to znany i ceniony Artysta. Malarz ten jest notowany na najważniejszych portalach poświęconych dziełom sztuki m.in. ARTPRICE!”. To pewnie przekonuje licytujących o jakiejś tam wartości tego obrazu. Niewielu pewnie zwróci uwagę, że według artprice.com na jakichkolwiek aukcjach były jak do tej pory raptem trzy obrazy tego artysty, a już to świadczy, że nie jest to rozchwytywany artysta aukcyjny.

biznes sprzedaż obrazów

Co zaobserwowałem spośród zakończonych aukcji tego sprzedawcy? Po pierwsze udało mu się sprzedać w ostatnich 30 dniach 88 obrazów, a ogółem do tej pory sprzedał aż 1374 przedmioty. Po drugie: w ciągu ostatnich 30 dni sprzedał obrazów na kwotę około 13100 zł, co daje prawie 149 zł za sztukę. Najtaniej został sprzedany obraz za 1,5 zł, ale to akurat był obraz bez ramy i malowany przez jakiegoś domorosłego artystę. Dwa najdroższe obrazy zostały sprzedane za około 760 zł, ale tutaj faktycznie mieliśmy do czynienia z malarstwem wyższej klasy.
Jeden z ładniejszych wystawionych obrazków (nieduży, bez ramy, z lekkim rozdarciem płótna i z nieczytelną sygnaturą) został sprzedany za jedyne 8 zł! Aż krzyknąłem do siebie – „o ja pier…ę”, bo trochę znam się na sztuce. Ten obraz był na tyle ładnie malowany, że opłacałoby się go naprawić, dokupić ramę za 40 zł i łatwo sprzedać za co najmniej 300 zł.

Teraz pojawia się pytanie: po ile zostały kupione te obrazy? Czy było to np. kilka euro? Załóżmy, że średnio mogło to być około 15 euro, czyli 63 złote. Przypuszczam, że niektóre z obrazów (te o większych rozmiarach albo te ładniejsze) mogły zostać zakupione za wyższą cenę. Z kolei obrazy lekko uszkodzone lub małe czy brzydkie mogły kosztować na targach staroci mniej niż te 15 euro. Tak niskie ceny są możliwe zwłaszcza jeśli obrazy kupowane były np. od jednego sprzedawcy w ilości hurtowej. Jak wiadomo w takim przypadku można byłoby negocjować cenę. Przyjmując, że średnio było to 63 złote za sztukę to sprzedawca nabył te 88 obrazów za 5544 zł. Zysk ze sprzedaży wyniósłby więc na czysto 7556 zł. Jeśli przyjąć, że obrazy zostały kupione średnio za 25 euro za sztukę (105 zł) to zysk na czysto sprzedawcy wyniósłby już tylko 3860 zł. Tak więc, jak przypuszczam, kluczem jest tu znalezienie dobrego i taniego źródła obrazów, bo przy porządnym przedstawieniu obrazu na aukcji (dobry opis, wyraźne zdjęcia) chętnych do licytowania nie brakuje.

Related Posts

Zakupy w Chinach, sprzedaż w Polsce

Zakupy w Chinach można śmiało polecić. Wiele osób ostatnimi czasy kupuje tam latarki, smartfony, rożną elektronikę i gadżety. Robi się to za pośrednictwem portali zakupowych, z których najbardziej znane to: http://www.aliexpress.com/ http://www.dhgate.com/ http://www.fasttech.com/ http://www.banggood.com/ http://www.dx.com/ Jakość obsługi dorównuje tej z allegro.pl, a czasem bywa i lepsza. Po co płacić np. za powerbank z allegro 110 […]

Read More

1 gr opłaty za wystawienie przedmiotu na allegro

Autor

23 października 2014

Na czym zarobić na allegro

Na adres e-mail mojego konta prywatnego na allegro przyszła wiadomość o następującej treści: Jeżeli dotychczas Twoim głównym doświadczeniem w Allegro było kupowanie, przekonaj się, ile korzyści i przyjemności może Ci dać okazjonalna sprzedaż! Na pewno masz w domu przedmioty, które nie są Ci już potrzebne. Nowe lub używane – mogą być poszukiwane i przydatne dla […]

Read More
Na stronie tej prezentowane będą artykuły opisujące różne sposoby zarabiania pieniędzy. Analizom poddane zostaną różnorodne oferty promocji bankowych, programy partnerskie, sposoby na biznes internetowy oraz stacjonarny itp.