Jak zarabiać na lokatach?


Jak i ile można zarobić na lokacie? Sytuacja na rynku bankowym zmienia się z reguły z roku na rok, a w szczególności w styczniu każdego kolejnego roku zmienia się z większą dynamiką. Wynika to oczywiście z wprowadzania nowych ustaw bankowych, które często rozpoczynają się właśnie z początkiem nowego roku. Ktoś może powiedzieć, że takie zmiany go nie dotyczą, jednak właśnie zmiany prawa bankowego, oraz nowe wytyczne dla banków są jednymi z tych zmian, które najmocniej nas właśnie w kieszeń uderzają. Każdy, nawet osoby nie posiadające własnych oszczędności zawsze odczują takie zmiany na własnej skórze prędzej czy później. Powinniśmy właśnie dlatego się im przyglądać. Z nowym rokiem zmieniają się oczywiście przepisy odnośnie udzielania kredytów, ale również najczęściej jest to okres, w którym poprawiane są aktualne stopy procentowe. Przez to zmieniają się nie tylko koszty kredytu, ale również lokaty bankowe stają się lepiej lub gorzej oprocentowane.

Jeżeli wiemy, że z nowym rokiem zmienią się zasady, to warto zainwestować przed końcem roku lub wstrzymać swoją decyzję o wykupie takiej lokaty i zaczekać na rozwój wypadków. Warto przyglądać się ofertom banków, by wybrać jedynie te produkty, które na pewno zagwarantują nam godziwy zysk.

Jak się zarabia na lokatach?

Większość Polaków stara się oszczędzać pieniądze. Od kilku lat największą popularnością wśród naszych rodaków cieszą się lokaty bankowe. Wraz z rosnącą liczbą użytkowników bankowych kont z obsługą internetową, wzrasta liczba nowo otwieranych lokat. Na jakie warunki możemy liczyć, jeśli zechcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy na lokatach? Może to być rozczarowujące, ale w przeciągu ostatniego roku, oferta lokat bankowych uległa znacznemu pogorszeniu. Niskie oprocentowania nie zapewniają już takich zysków, jak wcześniej. Jest to wynikiem obniżenia stóp procentowych. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że na obniżce dużo zyskali kredytobiorcy. Koszty kredytów znacznie zmalały, a stopy WIBOR są obecnie na historycznie niskim poziomie.

Kij ma jednak dwa końce. To co ucieszyły osoby zaciągające kredyty, nieco zmartwiło tych oszczędnych, dla których lokaty bankowe wydawały się jednym z najlepszych sposobów oszczędzania. Obecnie przeciętna wysokość oprocentowania lokat utrzymuje się na poziomie 3 – 4 % w skali roku. Niektóre banki mają mocno konkurencyjne oferty, oferując krótkie lokaty na jeden lub dwa miesiące, w których oprocentowanie może sięgać nawet 5%. Celem tych propozycji jest pozyskanie nowych klientów.

Zamierzając otworzyć lokaty bankowe, szczególnie te, których długość trwania wynosi 6 miesięcy i więcej, sprawdźmy kilka rzeczy. Po pierwsze, czy proponowane oprocentowanie lokaty jest stałe czy zmienne. Po drugie, czy wcześniejsze wybranie środków z lokaty powoduje utratę odsetek czy nie. Po trzecie, czy wybierając lokatę zostaniem zobligowani do skorzystania z innego bankowego produktu, np. rachunku osobistego lub ubezpieczenia. Po czwarte – dowiedzmy się w jaki sposób następuje kapitalizacja odsetek. Czy odbywa się codziennie, co miesiąc, czy może na koniec okresu trwania lokaty. Odpowiedzi na te pytania mają wielki wpływ na rzeczywisty zysk z takiego sposobu lokowania pieniędzy. Poszukując lokat bankowych na najlepszych warunkach, warto skorzystać z internetowych rankingów, na bieżąco analizujących i porównujących polski rynek lokat.

Jak zarobić pieniądze na lokacie? Czy możliwe jest uzyskanie większego oprocentowania lokaty niż 5%? Śledząc rankingi lokat i promocje bankowe da się czasem wyłuskać naprawdę ciekawe oferty. W czerwcu 2014 taką ofertą jest była Lokata Bezkarna w BGŻ Optima z bonusem 80 zł. Aby otrzymać ten bonus należy spełnić dość prosty warunek, a mianowicie utrzymać co najmniej 1000 zł na lokacie do końca lipca tego roku.

– lokatę można założyć do 30 czerwca 2014 roku i jest ona przeznaczona dla nowych klientów banku
– kwota lokaty od 1000 zł do 20000 zł, zakładana na 3 miesiące
– oprocentowanie lokaty wynosi 4%, a lokata nie jest odnawialna
– wraz z lokatą zakładane jest automatycznie konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,5%, gdzie można ulokować do 40000 zł (konto można później łatwo zamknąć, a dokładniej zostało to opisane np. tutaj)

Dlaczego jest to tak opłacalna procentowo lokata? Wszystko spowodowane jest tym, że otrzymujemy bonus pieniężny od Comperii. W zależności od sumy jaką wpłacimy na lokatę oprocentowanie wyniesie:

35,2% przy wpłaceniu na lokatę 1000 złotych (88,10 złotych, czyli 8,10 zł + 80 zł)
19,2% przy wpłaceniu na lokatę 2000 złotych (96,20 złotych, czyli 16,20 zł + 80 zł)
9,6% przy wpłaceniu na lokatę 5000 złotych (120,50 złotych, czyli 40,50 zł + 80 zł)
6,4% przy wpłaceniu na lokatę 10000 złotych (161 złotych, czyli 81 zł + 80 zł)
5,4% przy wpłaceniu na lokatę 15000 złotych (201,50 złotych, czyli 121,5 zł + 80 zł)
4,8% przy wpłaceniu na lokatę 20000 złotych (242 złotych, czyli 162 zł + 80 zł)

Jak widać w powyższym przykładzie, gdyby nie ten 80 złotowy bonus to przy oprocentowaniu 4% (w skali roku) po odliczeniu podatku zarobilibyśmy po trzech miesiącach np. 8,10 zł wpłacając 1000 zł lub analogicznie 81 zł wpłacając 10000 zł.

Aby dostać bonus, jak wspomniałem, należy utrzymać 1000 zł na lokacie do końca lipca 2014. Organizator tej promocji, czyli Comperia poinformuje klienta e-mailem o przyznaniu bonusu (między 30 lipca a 12 sierpnia). Następnie w ciągu 5 dni od otrzymania wiadomości trzeba KONIECZNIE uzupełnić swoje dane na stronie podanej w wiadomości oraz podać numer swojego konta oszczędnościowego BGŻ, gdzie zostanie przelany bonus.

Promocja na tę lokatę została zakończona 30 czerwca 2014 roku.

Related Posts

Jak zdobyć 100,000 złotych?

Autor

11 maja 2018

Na czym zarobić

Dziś tak bardziej teoretycznie, bo wykonałem i przedstawię trochę obliczeń matematycznych. Pytanie brzmi: jak długo i po ile trzeba oszczędzać miesięcznie, aby stać się posiadaczem 100,000 złotych na koncie? Założenie jest proste. Startujesz z 1000 zł na koncie oszczędnościowym, którego oprocentowanie wynosi np. 3%. Niekoniecznie musisz te pieniądze trzymać na koncie oszczędnościowym, ale możesz lokować […]

Read More

Jak bezpiecznie ulokować pieniądze?

Autor

5 lutego 2017

Na czym zarobić

Jak bezpiecznie ulokować pieniądze? Czy istnieje coś takiego jak bezpieczne inwestowanie? To bardzo dobre pytanie. Udało mi się ostatnio porozmawiać ze znajomym, który jest doradcą indywidualnym w biurze maklerskim. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, a mianowicie przede wszystkim tego, że każda inwestycja, które on oferuje wiąże się z dużym ryzykiem. Niestety, wiele osób nie zdaje […]

Read More
Na stronie tej prezentowane będą artykuły opisujące różne sposoby zarabiania pieniędzy. Analizom poddane zostaną różnorodne oferty promocji bankowych, programy partnerskie, sposoby na biznes internetowy oraz stacjonarny itp.