Co można zrobić z milionem złotych?


Co można zrobić z milionem złotych? Czy milion złotych na koncie faktycznie wystarczy do końca życia tak, aby już nie musieć pracować? Załóżmy, że w jakiś sposób nagle na Twoje konto trafia milion polskich złotych. Nieważne jak – mógł to być spadek, bo bogatym wujku czy wygrana w konkursie. Po pierwsze to większość ludzi od razu wybrałaby się na szalone zakupy. Cały 1,000,000 zł w kilka dni trudno wydać, więc po mniej więcej tygodniu i ulotnieniu się alkoholu z żył przychodzi chwila zadumy. Zaczynasz zastanawiać się, więc czy nie dałoby się tej sumy jakoś zainwestować. Wiadomo przecież, że pieniądze potrafią zarabiać pieniądze. Prosty przykład – ot choćby zwykła lokata w banku.

Na wyciągnięcie więcej niż 3% po odliczeniu podatku nie ma już dziś liczyć, więc z takiego miliona jesteś w stanie zarabiać na lokacie około 30000 zł rocznie. Daje to jednak tylko 2500 zł wypłaty miesięcznie, więc nie zaszalejesz i raczej nie zdecydujesz się rzucić pracy, jeśli takową masz. Pomijam tu oczywiście aspekt inflacji, która powoduje, że ta sama suma pieniędzy będzie warta sporo mniej po kilkudziesięciu latach.

A może się tym nie przejmować i wydawać po prostu normalnie te pieniądze co miesiąc? Jeśli wydawałbyś np. 4000 zł miesięcznie to milion złotych rozszedłby się po 20 latach. Jeśli wydawałbyś po 5000 zł miesięcznie to nie miałbyś nic już po 16 latach, a wydając 10000 zł po ośmiu.

milion złotych jak zainwestowaćMając milion złotych można nazywać już siebie rentierem, ale uzyskiwany dochód pasywny, jak widać, nie jest za duży. 2500 zł to na polskie warunki wcale nie za wiele, ale można przecież przeprowadzić się do kraju, gdzie ceny są niższe np. na Filipiny. Tam na życie i opłaty na miesiąc wydasz spokojnie maksimum 1500 zł. Wszystko to dzięki zjawisku geo arbitrażu. Jako przykład podaję Filipiny, bo np. całkiem spore mieszkanie w nieturystycznej miejscowości wynajmiesz tam już za 400 zł miesięcznie. Ale to tylko opcja dla kogoś kto nie założył jeszcze rodziny. Jeśli masz już dzieci to Twoja sytuacja jest o wiele trudniejsza, bo na życie musisz wydawać o wiele więcej pieniędzy.

Jak inaczej można zainwestować milion złotych? Pod uwagę można brać również kupno 2 czy 3 mieszkań na wynajem w większym mieście, gdzie jest sporo studentów. Przyjmijmy, że kupiłeś 3 mieszkania, 2 większe dwupokojowe i jedną kawalerkę. Załóżmy, że płacić za wszystkie musisz miesięcznie 1500 złotych czynszu. Kawalerkę wynajmujesz za 1000 zł miesięcznie, a mieszkania dwupokojowe wynajmujesz studentom, lokując po 2 osoby w jednym pokoju płacące po 400 zł lub po 1 osobie w pokoju płacącej 800 zł. Zarabiasz więc miesięcznie 4200 zł – 1500 zł czynszu, czyli 2700 zł, minus podatek. Mniej więcej wychodzi na to samo gdybyś te pieniądze trzymał w banku. Oczywiście posiadanie nieruchomości jest bezpieczniejsze niż trzymanie pieniędzy w banku (mając w pamięci wydarzenia na Cyprze). Nawet trzymanie miliona złotych na 4 kontach bankowych nie gwarantuje, że rząd czy właściciele banków nie zechcą się kiedyś do niego dobrać. Z wynajmem mieszkań jest z kolei trochę więcej problemów jak np. szukanie najemców czy wykonywanie remontów itp.

Jeśli nie mieszkania na wynajem to można też rozejrzeć się za nieruchomością komercyjną, którą można wynająć firmie. Powiedzmy, że uda Ci się takową kupić za 1000000 złotych w świetnej lokalizacji w dużym mieście. Wynająć ją możesz nawet za 5000 złotych miesięcznie na czysto. Sęk w tym żeby na taką okazję inwestycyjną trafić, a następnie mieć najemcę cały czas, aby nie musieć samemu płacić niemałego czynszu dla miasta. Z tego punktu widzenia bezpieczniejsze jest jednak zainwestowanie w kilka lokali mieszkalnych.

Nie ma co się martwić na zapas, bo chyba każdy chciałby mieć taki problem, czyli co zrobić z milionem złotych. Paradoksalnie jednak, jeśli kogoś nagle fortuna obdarzy nie milionem, a kilkoma milionami to opisane tu problemy nie będą go dotyczyć, bo będzie on miał o wiele więcej manewrów do wyboru, aby zdywersyfikować swoje źródła dochodów.

Tagi:

  • co zrobić z milionem
  • jak zainwestowac 1000000

Related Posts

Jak zdobyć 100,000 złotych?

Autor

11 maja 2018

Na czym zarobić

Dziś tak bardziej teoretycznie, bo wykonałem i przedstawię trochę obliczeń matematycznych. Pytanie brzmi: jak długo i po ile trzeba oszczędzać miesięcznie, aby stać się posiadaczem 100,000 złotych na koncie? Założenie jest proste. Startujesz z 1000 zł na koncie oszczędnościowym, którego oprocentowanie wynosi np. 3%. Niekoniecznie musisz te pieniądze trzymać na koncie oszczędnościowym, ale możesz lokować […]

Read More

Jak bezpiecznie ulokować pieniądze?

Autor

5 lutego 2017

Na czym zarobić

Jak bezpiecznie ulokować pieniądze? Czy istnieje coś takiego jak bezpieczne inwestowanie? To bardzo dobre pytanie. Udało mi się ostatnio porozmawiać ze znajomym, który jest doradcą indywidualnym w biurze maklerskim. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, a mianowicie przede wszystkim tego, że każda inwestycja, które on oferuje wiąże się z dużym ryzykiem. Niestety, wiele osób nie zdaje […]

Read More
Na stronie tej prezentowane będą artykuły opisujące różne sposoby zarabiania pieniędzy. Analizom poddane zostaną różnorodne oferty promocji bankowych, programy partnerskie, sposoby na biznes internetowy oraz stacjonarny itp.